• فارسی
  • English

آموزش نوشتن محتوا حرفه ای برای ضربه فنی کردن گوگل (جلسه دوم)

در جلسه ی اول « آموزش تولید محتوا حرفه ای برای ضربه فنی کردن گوگل » 13 مورد از پر اهمیت ترین نکاتی که برای سئوی محتوا باید بدانید را بیان کردیم. امروز در جلسه ی دوم آموزش نوشتن محتوا قصد داریم 13 مورد دیگر از این مقاله ی مقوی را به شما ارائه دهیم تا هرچه بیشتر برای مبارزه با گوگل مجهز شوید.

جلسه دوم آموزش نوشتن محتوا

14) برج محتوایی:

منظور از برج محتوایی وارد کردن بیشترین تعداد کلمات در محتوای خود نسبت به صفحات مشابه در دیگرسایت هاست. اگر بتوانید محتوایی غنی با رعایت نکات سئو که بیش ترین تعداد کلمات را در مقایسه با سایر مقالات مشابه داشته باشد، تولید کنید گامی بسیار مهم در جهت ارتقاء رتبه ی صفحه خود برداشته اید. متخصصان در آخرین بررسی های انجام شده برروی نتایج جستجوی حدود 3000 کلمه کلیدی متوجه شده اند که 10 سایت اول هر جستجو عمدتاً دارای 2000 تا 2500 کلمه بوده اند. پیشنهاد ما هم به شما استفاده از 2000 تا 3000 کلمه برای هر مقاله است اما توجه کنید که لزومی بر رعایت این موضوع نیست؛ چرا که برخی موضوعات وجود دارند که مطالب بسیار کمی از آن ها وجود دارد، برای پی بردن به این موضوع می توانید با بررسی سایت های مشابه به تعداد کلمات آن ها توجه کنید.

به عنوان مثال اگر بیش ترین تعداد کلمه برای موضوعی 700 کلمه بود شما می توانید مقاله ای با 800 کلمه تولید کنید. هیچ گاه کیفیت را فدای کمیت نکنید چرا که اولویت با مخاطب است و اگر 2000 کلمه بنویسید اما بخش زیادی از آن خارج از چارچوب کلی موضوع باشد کاربران سایت آزرده شده و بازدید سایتتان به مرور کاهش می یابد.

15)متا تگ توضیحات (Meta Description) فراموش نشود:

متاتگ ها انواع مختلفی دارند اما یکی از مهم ترین آن ها متا تگ توضیحات ( Meta Description ) است. اگر چه به گفته ی گوگل این متا تگ تأثیر مستقیمی بر سئوی سایتتان ندارد اما اثر غیر مستقیم آن بر سئو غیر قابل انکار است. در واقع متا تگ توضیحات چکیده ی مطالب آن صفحه از سایت شماست که برای بهینه سازی آن نکاتی وجود دارد که رعایت آن ها می تواند به بازدید صفحه های سایتتان کمک شایانی نماید.

متا تگ توضیحات

5 نکته کلیدی برای بهینه سازی متا تگ توضیحات بایستی مد نظر قرار دهید شامل:

الف) متا تگ توضیحات برای هر صفحه اختصاصی باشد و از تکرار آن ها در چند صفحه جلوگیری کنید.

ب) در متا تگ توضیحات حتماً از 1 یا حداکثر 2 کلمه کلیدی استفاده کنید. ترجیحاً یکی از آن ها در همان ابتدای توضیحات متا باشد.

پ) متا تگ توضیحات از نظر تعداد کاراکتر محدودیتی ندارد اما به این دلیل که در نتایج جستجوی گوگل تنها 150 الی 170 تا از آن ها نشان داده می شود بهتر است در همین تعداد کاراکتر توضیحات کامل و جامعی که شامل کلمه کلیدی آن صفحه باشد را با جذابیتی خاص بیان کنید تا کاربران مشتاق به مطالعه ی محتوای شما شوند.

ت) از کاراکترهای ریاضی استفاده نکنید چرا که گوگل آن ها را به عنوان کد  HTML می شناسد در نتیجه متا تگ توضیحات را به کلی نادیده می گیرد و کاملاً به عنوان کد در نظر بگیرد.

ث) متا تگ توضیحات باید نمودی از محتوای سایتتان باشد و به خوبی کسب و کار شما را معرفی نماید. برای تمایز از رقبا از توضیحات متفاوت و خلاقانه استفاده کنید تا باعث جلب توجه کاربران شوید.

16) لیستی از مزایا و ویژگی های یکی از محصولات یا خدمات تان بنویسید:

معرفی کامل محصول یا خدمتی که به مشتریان ارائه می دهید می تواند پاسخگوی سؤالات بسیاری از کاربران باشد. این معرفی نامه باید به مرور زمان با توجه به پرسش های کاربران تکمیل شود تا تمام چیزهایی که کاربران می خواهند بدانند را در اختیار آن ها قرار دهد. این معرفی اگر با اصول مناسب و شگردهای جذب مشتری صورت گیرد می تواند به میزان زیادی فروش شما را افزایش دهد. پس در این امر قصور موجب پشیمانی است.

ویژگی های محصولات یا خدماتتان

17) ضرورت ایجاد لینک های داخلی در وبسایت:

لینک دهی به صفحات سایت به خصوص صفحه ی فرود (Landing Page) در سئو از اصلی ترین کارها جهت ارتقاء رتبه، افزایش بازدید و کاهش نرخ پرش (Bounce Rate) به شمار می رود. بحث لینک دهی به صفحات وب بسیار پر اهمیت و دارای نکات زیادی می باشد.

لینک دهی به محتوا

18) شکل و زیرعنوان به اندازه ی مطالب محتوا مفید هستند:

متن به خودی خود هرچقدر هم که جذاب باشد اگر فاقد تصویر باشد برای کاربر خسته کننده می باشد. علاوه بر افزایش زیبایی و جذابیت، گاهی یک تصویر بیش از 1000 کلمه دارای محتوا و اطلاعات برای کاربر می باشد. تصاویر به فهم بهتر مطالب پیچیده بسیار کمک می کنند، پس تصاویر مناسب و مرتبط با محتوا را فراموش نکنید.

19) ترجمه یا اقتباس از منابع معتبر:

گاهی برخی مقالات خارجی به قدری غنی و پرمحتوا هستند که می توانید برای محتوای برخی صفحات خوداز ترجمه ی دقیق و روان آن استفاده کنید. این ترجمه باید با دقت بسیاری انجام شود تا کوچک ترین اشتباهی در آن به وجود نیاید. گاهی هم می توان در نوشتن محتوا به جای ترجمه از اقتباس استفاده کرد. اما توجه کنید که خلاقیت در نوشتن محتوا و عدم کپی برداری فراموش نشود.

20) محتوای تطبیقی خواننده را بیشتر جذب می کند:

در این نوع از نوشتن چند دیدگاه متفاوت را از منابع مختلف توضیح می دهید و پس از بسط کامل و شرح مقایسه ای آن ها تصمیم گیری را به مخاطب می سپارد که با تفکر خود به نتیجه گیری صحیح برسد. این نوع نوشتن محتوا خلاقانه است و به زمان بیشتری برای نگارش احتیاج دارد.

21) یک راهنمای خرید حرفه ای برای مخاطب بنویسید:

این راهنما برای آموزش کامل و گام به گام نحوه ی خرید محصولاتتان در سایت فرا می گیرد. برای هر مرحله از خرید تصویر قرار دهید تا به خوبی قابل فهم برای کاربرانتان باشد ایجاد سردرگمی برای کاربران ضرر بزرگی برای کار شما به بار خواهد آورد تا جایی که با شکست مواجه خواهید شد.

راهنمای خرید

22) ایجاد امکان پرسش برای کاربران:

گاهی در نوشتن محتوا به بن بست می رسیم. جایی که یا نمی دانیم برای چه موضوع جدیدی نوشتن محتوا کنیم یا نمی دانیم برای یک موضوع چه محتوایی را بنویسیم. اینجاست که با همفکری کاربران سایت خود می توانید کار خود را به پیش ببرید. برخی فکر می کنند این کار اشتباه است، اما برخلاف این تصور غلط استفاده از نظرات کاربران می تواند به آن ها این اطمینان را دهد که شما برای آن ها ارزش قائلید. از طرفی دیگر پاسخ به سؤالات و درخواست های کاربران محتوایی را که برای مخاطب جذاب است تولید می کند. پس حتماً یک بخش پرسش و پاسخ برای کاربران ایجاد کنید.

23) معرفی خودتان می تواند بر ذهن مخاطب تأثیر به سزایی داشته باشد:

برای این کار هم می توانید در انتهای هر مقاله به معرفی خود یا شرکتتان بپردازید و یا در بیان مثال ها از تجربیات خود و شرکتتان بگویید تا برای کاربران هم ملموس تر باشد. معرفی خود بر اطمینان کاربر به شما می افزاید.

24) خلاقیت حرف اول در نوشتن محتوا:

بدون شک در تولید هر محصول جدیدی خلاقیت و بکارگیری ایده های نو در ارتقاء آن حرف اول را می زند. برای متمایز شدن و جلب توجه کاربران خلاقیت حرف اول را می زند. باید در نحوه ی نگارش و بیان مطالب و استفاده از مطالب دست نخورده و جدید، نهایت خلاقیت را به خرج دهید تا هر چه سریعتر به موفقیت برسید.

 

25) سئوی کلاه سیاه اشتباه جبران ناپذیر:

در نوشتن محتوا چند روش برای سئوی کلاه سیاه وجود دارد که امروزه با ارتقاء الگوریتم های گوگل علاوه بر از دست دادن کارایی، جریمه های جبران ناپذیری هم در پی خواهند داشت.

در این جا به چندتا از این روش ها اشاره می کنیم:

الف) استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی زمانی مؤثر بود و باعث بهبود رتبه ی شما می شد اما امروزه این کار برخلاف قوانین گوگل است چرا که باعث اذیت کاربر می شود. بهترین چگالی کلمات کلیدی برای هر صفحه 1 الی 3 درصد می باشد.

ب) از محتوای کپی استفاده نکنید. شاید مخاطب متوجه این موضوع نشود و از مطلبتان راضی باشد، اما گوگل به سرعت متوجه شده و جریمه خواهید شد.

پ) مثبت اندیش و روراست باشید. به دنبال گول زدن مخاطبتان یا گوگل نباشید. یکی از این روش های اشتباه استفاده از کلمات نامرئی (همرنگ با پس زمینه سایت) به طوری که کاربر آن را نبیند اما الگوریتم های گوگل آن را تشخیص می دهند. زمانی این روش برای بالا آمدن صفحات برای جستجوی کلمات کلیدی نامربوط به آن صفحه مؤثر بود اما امروزه گوگل به خوبی متوجه می شود و شما را اسپم می کند.

 

26) لیستی از چیزهایی که مخاطب نباید آنها را انجام دهد یا باید از آنها دوری کند را تهیه کنید:

در برخی از آموزش ها به خصوص راهنمای استفاده از محصولاتی که در سایتتان به فروش می رسد ذکر بایدها و نبایدهایی که خریدار بایستی آن ها را رعایت کند بر رضایت مشتری می افزاید؛ چرا که به فکر حفظ سلامت محصولات خریداری شده مشتری بوده اید.

لیستی از بایدها و نبایدها

شرکت ایران سایبر به عنوان پیشرو در عرصه ی IT جهت ارتقاء سطح دانش مردم عزیز ایران اقدام به تهیه و تنظیم آموزش های کامل و جامع مطابق با بروزترین منابع علمی دنیا نموده است. به این امید که مقبول شما مخاطبان عزیز واقع شود.

 

برای مشاهده جلسه سوم آموزش نوشتن محتوا حرفه ای بر روی لینک کلیک کنید: آموزش تولید محتوا حرفه ای برای ضربه فنی کردن گوگل

 

ایجاد محتوای وب از نظر ویکی پدیا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه شش
پروژه پنج
پروژه چهار
پروژه سه
پروژه دو
پروژه یک

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل