• فارسی
  • English

آموزش تولید محتوا حرفه ای برای ضربه فنی کردن گوگل (جلسه اول)

آموزش تولید محتوا حرفه ای برای ضربه فنی کردن گوگل (جلسه اول)

بسیاری تولید محتوا را کاری بدون نیاز به دانش خاص می دانند. اما واقعیت این است که تولید محتوا ترکیبی از علم و هنر است؛ چرا که برای آن باید خلاقیت و علم نگارش محتوا را با هم ترکیب کنید تا آنچه مخاطب به دنبالش است، تولید شود. خلاقیت امری باطنی است که هر شخص باید آن را درون خودش پرورش دهد اما علم تولید محتوا نیاز به آموزش دارد؛ آموزشی تخصصی و مفصل. منابع بسیاری در این زمینه موجود می باشند اما بیشتر آن ها ترجمه شده از منابع خارجی قدیمی هستند که با توجه به تغییرات مکرر الگوریتم های گوگل منقضی گشته اند و بر سئوی سایتتان اثر سوء خواهند گذاشت.

دسته ی دیگر این مقالات تمام نیازهای شما را پوشش نخواهند داد و چیزی جز سردرگمی و ایجاد سؤال های جدید در ذهنتان، چیز دیگری نصیب شما نخواهد شد. دسته ی سوم این گونه از مقالات هم آن قدر پیچیده و نامفهوم هستند که باز هم باعث ناامیدی شما می شوند. در مقاله ی « آموزش تولید محتوا حرفه ای برای ضربه فنی کرد گوگل » که درحال مطالعه ی آن هستید تلاش شده است تا با بهره گیری از بروزترین منابع علمی و تجربیات چند ساله ی متخصصان دپارتمان دیجیتال مارکتینگ ایران سایبر و ساده سازی مطالب و ذکر مثال های مختلف، هر مورد را به خوبی در چند جلسه برای شما شرح و بسط دهد تا تمامی ابعاد و لایه های تولید محتوای سئو شده را با زبانی ساده و شیوا به راحتی فرا بگیرید.

در انتهای جلسات شما تمامی نکات مورد نیاز جهت رعایت در تولید محتوا خواهید آموخت و چیزی که می ماند تمرین و تمرین است.

جلسه اول آموزش تولید محتوا

1_ ایده پردازی قبل از تولید محتوا :

ایده هایی که برای تولید یک محتوا به ذهنمان می رسند باید متناسب با موضوع سایت و صفحه ای که محتوا برای آن نگاشته می شود، باشد. در اینصورت می توان با در نظر گرفتن چشم انداز و هدفی که محتوا با آن منظور تولید خواهد شد، ایده های نوین و خلاقانه را به کار بست. ایده پردازی قبل از آغاز هر پروژه ای صورت می گیرد و مسیری را که تا پایان باید طی کنید را مشخص می کند.

2_ لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید:

کلمات کلیدی از تأثیرگذارترین موارد برای سئو سایت شما می باشد؛ لذا می بایست دقت زیادی در انتخاب آن ها به خرج دهید. بدین منظور ابزارهایی برای یافتن کلماتی که بیشترین جستجو و کمترین میزان رقابت را دارند، وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید. پس از تهیه لیستی از این کلمات می توانید بهترین آن ها را برای به کار بردن در محتوا انتخاب نمایید.

توجه کنید که استفاده ی بیش از حد آن ها موجب اذیت خواننده خواهد شد و الگوریتم های گوگل هم متوجه این موضوع می شوند و همین باعث جریمه ی آن صفحه و در پی آن،سایت شما می گردد. بهتر است به طور میانگین از هر کلمه کلیدی حدود 2/5% (نسبت تعداد هر کلمه کلیدی به کل کلمات متن) استفاده کنید. نکته ای که بسیاری به آن توجه نمی کنند و بسیار مهم می باشد استفاده از کلمات کلیدی چند بخشی می باشد؛ چرا که این کلمات بیش از یک کلمه کلیدی به شمار می روند.

مثال: برای نگارش محتوا با موضوع « تولید محتوا » می توان از « آموزش تولید محتوا حرفه ای » استفاده کرد که شامل سه کلمه کلیدی « آموزش تولید محتوا » ، « آموزش تولید محتوا حرفه ای » و « تولید محتوا حرفه ای » می باشد.

ابزارهایی که برای گزینش کلمات کلیدی می توان از آن ها بهره برد شامل:

الف) Kwfinder

ب) Keywordplanner در Google Ads

پ) ابزار Suggestion  گوگل

ت) Google trends

3_ عنوان جذاب و متناسب با موضوع:

این عنوان شماست که تعیین می کند مخاطب محتوای شما را مطالعه می کند یا خیر، بنابراین نباید به سادگی از خیر آن بگذرید.

اما نکاتی که باید در عنوان محتوا مدنظر قرار دهید شامل:

الف) عنوان باید به خوبی نمایانگر آنچه در متن به آن می پردازید و به طور کلی خلاصه ی جذابی از محتوای شما باشد.

ب) بهتر است کلمه کلیدی اصلی متن هم در ابتدای عنوان گنجانده شود.

پ) مهم ترین چیزی که در عنوان باید رعایت شود احساس آن است. عنوانی مناسب است که مخاطب را جذب کند و به خواندن متن ترغیب کند. برای این کار کلمات خاصی هم وجود دارند که به طور ناخودآگاه بر ذهن خواننده تأثیر شگرفی می گذارند تا حدی که حتی موضوعات نه چندان جذاب نیز مخاطبان بسیاری پیدا می کنند.

بهتر است از کلمات زیر در عنوان خود استفاده کنید:

ممنوع مخفی فراموشی فقط برای افراد خاص شوکه کننده
عجیب محرمانه عجیب و غریب غیر قانونی رمزآلود
اولین باشید پنهان غیرمجاز افسانه مخفیانه
خارق العاده دیوانه کننده احمقانه خصوصی قاچاق
پشت صحنه بحث برانگیز باورنکردنی بدون نیاز به هیچ مبلغی گیج کننده
سانسور مبهم جالب منحصر به فرد ناشناس
دسته بندی فراری راز بعید حیرت
اعترافات سِرّی محدود نامعلوم کشف نشده
غیر متعارف زیرزمینی ناگفته ها غیر معمول از صفر تا صد

 

ت) عنوان باید این را حس را در خواننده ایجاد کند که می تواند پاسخ سوالاتی را که در ذهن دارد، در محتوای شما پیدا کند.

ث) حداکثر تعداد کاراکترهای عنوان باید 70 تا باشد.

4_ محتوا را به حال خود رها نکنید:

محتوای تولید شده همچون کودکی است که نیاز به مراقبت و رشد دارد. بعداز نگارش متن و قرار دادن آن در سایت بایستی محتوا تحت نظرتان باشد، به خصوص متون علمی که با پیشرفت روزافزون علم در دنیا، باید حواستان به نقض احتمالی مطالب عنوان شده در مقاله یتان و بروزرسانی محتوا باشد؛ چرا که ممکن است بسیاری از مطالب شما منقضی و از اعتبار علمی ساقط شوند. علاوه بر محتوای سایت که باید برای رضایت کاربران از نظر علمی آپدیت شود تا سایتتان به یک منبع معتبر تبدیل شود، این امر برای سئوی سایت شما هم مفید است؛ چرا که برای گوگل بروزرسانی مطالب صفحات سایتتان بسیار اهمیت دارد، بنابراین بروزرسانی محتوا را فراموش نکنید.

5_ نیازهای آموزشی و چیزهایی که کاربران به دنبال آن هستند را در نظر بگیرید:

امروزه با گسترش دنیای پهناور اینترنت برای هر جستجوی کاربر شاید چند میلیون نتیجه یافت شود اما تعداد بسیار محدودی از آن ها مورد توجه کاربران قرار می گیرند. چرا که به نیاز آنان توجه کافی نشده است. نکته ای که باعث می شود کاربر خواندن یک محتوا را آغاز کند جذابیت عنوان و چیزی که مخاطب را تا انتهای متن می کشاند حس رسیدن به پاسخ بیشتر یا تمام پرسش های ذهن اوست. وظیفه ی ایجاد این حس با نویسنده محتواست. نویسنده قبل از شروع نگارش متن باید تمام نیازهای مخاطبان را در رابطه با آن موضوع در نظر بگیرد و با چینش هوشمندانه به بررسی و رفع آن ها بپردازد.

تولید محتوا با این خصوصیت به کاهش نرخ پرش (Bounce Rate) و افزایش وفاداری کاربرانتان کمک شایانی می کند و تضمینی برای بازگشت چند باره ی او به سایت شما خواهد بود. نیازهای کاربران را می توانید از طریق نظرسنجی های سایت خود و یا رقبا به مرور تحت پوشش قرار دهید.

 

جالب است بدانید

در صورت رضایت هر شخص از سایت شما، 17 کاربر توسط او جذب سایت شما خواهد شد.

6_ از کنار موضوعات اصلی به راحتی رد نشوید و به تحلیل آن ها بپردازید:

یکی از معظلات اساسی که کاربران را به شدت آزار می دهد و باعث افزایش نرخ پرش (Bounce Rate) شما هم می گردد، پرداختن سطحی وتیتروار به موضوعات اساسی و اصلی آن صفحه از سایت است که حتی می تواند منجر به عدم بازگشت و عدم کلیک آن ها بر روی لینک های سایتتان حتی در موضوعات دیگر شود تا جایی که در کسب و کارهای بزرگتر، اوضاع از این هم فراتر می رود و باعث تبلیغات منفی توسط کاربران ناراضی و کاهش شدید آمار بازدید سایت شما نیز می شود؛ چرا که اگر مخاطب نتواند پاسخ بیش از 80% نیازهای خود را در سایت شما بیابد مجبور به گشت و گذار بیشتر در اینترنت می شود در نتیجه باعث اتلاف وقت او خواهید شد. پس سعی کنید به موضوع اصلی به شکلی عمقی بپردازید و کمتر به بحث های حاشیه ای بروید.

7_ حتی الإمکان در چند مقاله به بررسی هر موضوع بپردازید:

بیشتر موضوعاتی که یک نویسنده برایشان تولید محتوا می کند، برای وی جدید هستند و اطلاعات چندانی راجع به آن ها ندارد و این یک امر بدیهی است. به عنوان مثال ممکن است بخواهید برای یک سایت با موضوع فرش دستباف تولید محتوا کنید که به احتمال زیاد اطلاعات چندانی راجع به این موضوع ندارید. یک نویسنده علاوه بر قلم رسا و شیوا، ذهنی پویا و خلاق، باید علاقه ای وافر به مطالعه درباره ندانسته های خود هم داشته باشد. در این موارد بایستی به مقالات مرتبط با موضوع هم مراجعه کنید. بهترین کار رجوع به چندین مقاله مرجع و اصیل است. چرا که با خواندن چندمقاله ی معتبر می توانید با گلچین کردن مطالب آن ها و درآمیختن خلاقیت خود با آن، رعایت چینش مناسب و مجموعه ای کامل و جامع را گردآوری نماید که پاسخگوی نیازهای کاربران نیز باشد.

8_ در نوشته های خود از سبک دیگران تقلید نکنید:

با تقلید در سبک و سیاق توسط گوگل جریمه نمی شوید اما مطمئن باشید کاربران، شما را جریمه خواهند کرد چرا که به خوبی متوجه این موضوع می شوند. در بررسی سایت های رقیب ممکن است سبک نویسندگی آن ها در ذهن شما ثبت شود که نتیجه ی آن صلب خلاقیت از شماست.سعی کنید در بررسی سایت های مشابه بیشتر به کاستی های آن ها توجه کنید و مطالب ناگفته ی آن ها را در متن خود پوشش دهید. همیشه سعی کنید از روش های غیرمعمول و کمتر استفاده شده متن خود را بنویسید. این کار سبب ایجاد تمایز بین شما و رقبا و در نهایت جلب توجه کاربران می شود.

9_ لیستی از مقالات خود قرار دهید:

در صورتی که کاربران از محتوای صفحه ای در سایت شما راضی باشند به دنبال دیگر مقاله های شما خواهند بود. پس به خوبی از این فرصت برای دیده شدن مقالات دیگرتان استفاده کنید. برای دسترسی راحت تر کاربران لیستی از مقالات مرتبط با آن صفحه و یا محبوب ترین مطالبتان را در انتهای هر صفحه قرار دهید.

10_ هیچ ابهام و یا نکته ی ناگفته ای را رها نکنید:

ما محتوا را برای استفاده ی کاربر می نویسیم پس رضایت آنان اولویت ماست. در این راستا همانطور که پیش تر بیان شد یکی از مهم ترین نکاتی که باید مدنظر خود قرار دهید پوشش حداکثری ابعاد و لایه های هر موضوعی است. اگر کاربر شما نتواند پاسخ سؤال های خود را در سایت شما بیابد به رقبای شما مراجعه خواهد کرد و از آن پس سایت شما را به عنوان یک منبع نامعتبر خواهد شناخت و بر دیگر افراد نیز تأثیر سوء میگذارد که همین یعنی تقدیم کاربر خود به دیگر سایت ها. گاهی هم می توانید درصورت مرتبط بودن پرسش کاربران با محتوای شما، پاسخ آن ها را به مطالب آن صفحه بیافزایید تا به مرور محتوایتان پربارتر شود.

11_ بررسی و مقایسه ی محتوای سایت های رقیب:

در هر زمینه ای که قصد آغاز یک فعالیت را داشته باشید، اولین قدم استفاده از تجربیات دیگران در هنگام ایده پردازی و برنامه ریزی برای ترسیم نقشه راه آن کار است. چرا که برای رسیدن به سایر رقبا و حتی پیشی گرفتن از آنان جای هیچگونه اشتباهی وجود ندارد و شما باید کاستی های آن ها را در سیستم کاری خود ترمیم کنید تا از آنان تمایز پیدا کنید. اما اگر کسب و کار شما بدیع است و مقاله های چندان قوی و معتبری در رابطه با آن وجود ندارد جای نگرانی نیست؛ چرا که نشان از یک پروژه با رقابت کم و با قابلیت پیشرفت سریع را دارد که با تلاشی کمتر می توانید به آن دست پیدا کنید و به عنوان پیشرو در آن زمینه الگویی برای دیگران باشید. در این شرایط استفاده از تجربه های کاربری نمود بیشتری پیدا می کند پس نظرسنجی را فراموش نکنید.

12_ ارزیابی سئوی محتوای تهیه شده:

سئوی محتوا باید همزمان با نگارش آن صورت گیرد، اما حتماً بعداز نگارش متن، چند بررسی دقیق هم از نظر سئو بر محتوای خود داشته باشید.

13_ نکات نگارشی را حتما رعایت کنید:

تأثیر علائم نگارشی بر مفهوم جملات را در دوران تحصیل خود مشاهده کرده اید. نکات نگارشی شامل پاراگراف بندی، رعایت فاصله و نیم فاصله، در نظر گرفتن قواعد زبان فارسی، استفاده صحیح از علائم نگارشی و املاء درست لغات است. همه ی این موارد حین نوشتن متن باید رعایت شوند اما برای رعایت کامل آن ها حتماً چند بار آن را بررسی نمایید. رعایت این نکات به کاربر این اطمینان را می دهد که شما برای تولید محتوای خود زمان زیادی را صرف کرده اید و برای آن ارزش قائل بوده اید پس ارزش علمی بالایی هم دارد و از طرف دیگر به زیبایی متنتان هم کمک می کند.

شرکت ایران سایبر به عنوان پیشرو در عرصه ی IT جهت ارتقاء سطح دانش مردم عزیز ایران اقدام به تهیه و تنظیم آموزش های کامل و جامع مطابق با بروزترین منابع علمی دنیا نموده است. به این امید که مقبول شما مخاطبان عزیز واقع شود.

 

 

برای مشاهده جلسه دوم آموزش تولید محتوا حرفه ای بر روی لینک کلیک کنید: آموزش نوشتن محتوا حرفه ای برای ضربه فنی کردن گوگل

 

ایجاد محتوای وب از نظر ویکی پدیا

 

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه شش
پروژه پنج
پروژه چهار
پروژه سه
پروژه دو
پروژه یک

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل