• فارسی
 • English

چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات – ITIL

چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) به عنوان یک چارچوب با مجموعه ای از بهترین شیوه های ارائه خدمات کارآمد و پشتیبانی IT تعریف شده است. این چارچوب ، سازمان ها و افراد را قادر می سازد تا در حوزه مدیریت خدمات فناوری اطلاعات با هزینه ای مقرون به صرفه، ITSM را با چشم انداز کسب و کار، استراتژی و رشد منطبق سازد و به عنوان تنها نقطه تماس بین ارائه دهنده خدمات و کاربران نهایی عمل نماید. در حالی که ITSM به کسب و کار برای رسیدن به مأموریت و بینش خود با ترکیبی مناسب از فرایند، فن آوری و افراد کمک می کند، ITIL راهنمای نحوه مدیریت و تحویل IT را هدایت می کند.

تحولات دیجیتال و ابتکارات فناوری توسط بهترین شیوه های ITIL هدایت می شود. شرکت ها ITIL را اتخاذ می کنند تا مزایای کسب و کار خود را سریعتر با فرآیندهای تعریف شده به دست آورند و با تکنولوژی مناسب فعال شوند. ITIL قصد دارد بهینه سازی منابع و بررسی فرآیندهای موجود را به طور مداوم برای بهبود ببخشد . این چارچوب همچنین به عنوان یک شریک کسب و کار برای سازمان ها عمل می کند و تنها اقداماتی را که برای آنها مناسب است، اتخاذ می کند.

ITIL، از زمان تأسیس آن در سال 1980، به طور مداوم به چند نسخه تبدیل شده است و در حال حاضر 5 کتاب دارد. ITIL در دهه 1980 توسط کامپیوتر مرکزی و ارتباطات آژانس (CCTA) بریتانیا توسعه یافت. در طول سالها، چندین اصلاحیه انجام شده است که هدف آن هماهنگ سازی کسب و کار و بهبود بهره وری است. اولین کتاب ITIL در سال 1989 منتشر شد و به دنبال آن یک V2 در سال 2000 بود. در حالی که V3 در سال 2007 عرضه شد، نسخه جدیدتری از V3 در سال 2011 منتشر شد. آخرین نسخه کتاب ITIL بعدا منتشر خواهد شد.

صدور گواهینامه ITIL

گواهینامه ITIL متعلق به Axelos است و دارای پنج سطح با محتوای آموزشی خاص است. صدور گواهینامه ITIL در دسترس افراد برای کسب تخصص در زمینه های اصلی تمرکز ITIL و تبدیل شدن به یک متخصص می باشد . گواهینامه ITIL دارای پنج سطح و گواهینامه پایه ITIL سطح ورود است و این شامل اصول اصطلاحات ITIL، چرخه عمر سرویس ITIL می شود.

 • سطح پایه – این مفاهیم کلیدی ، عناصر اساسی و اصطلاحات مهم مورد استفاده در چرخه عمر سرویس ITIL را پوشش می دهد و سهم آنها در انجام مدیریت خدمات می باشد .
 • سطح تمرین – این مرحله دوم در گواهینامه ITIL است. این شکاف بین سطح پایه و سطح متوسط ​​(سطح سوم در صدور گواهینامه ITIL) را در بر می گیرد. هدف این سطح این است که افراد IT بتوانند چارچوب ITIL را در محل کار خود بکار گیرند.
 • سطح متوسط ​​- متشکل از دو دسته از جمله چرخه عمر سرویس است که شامل پنج مرحله و قابلیت خدمات است که شامل پشتیبانی عملیاتی، کنترل آزاد است.
 • سطح کارشناس – هدف از ارائه این درک عمیق از ITIL پوشش ظرافت مفاهیم ITIL است. پایه های ITIL و امتحان های متوسط ​​برای این آزمون اجباری است.
 • سطح کارشناسی ارشد – این امر مستلزم اجرای عملی چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) در سازمان های مربوطه است و از تجربیات در خصوص اتخاذ و اجرای پروژه ITIL برخوردار است.

بنیاد ITIL

گواهینامه بنیاد ITIL برای هر کسی که نیاز به درک پایه ای از مفاهیم و فرآیندهای کلیدی در چرخه عمر سرویس ITIL و بهترین شیوه های مدیریت خدمات دارد، هدف قرار می گیرد. این هدف در ارائه موارد زیر است :

 • مبانی چارچوب ITIL شامل اهداف، دامنه و مزایا
 • چگونه ITIL در بهبود ITSM کمک می کند
 • چرا ITIL لازم است
 • بهترین شیوه های ITIL

گواهینامه می تواند توسط هر کسی که می خواهد فرآیندهای ITIL را یاد بگیرد اخذ شود و هیچ معیار واجد شرایط بودن در آن وجود ندارد. بنیاد ITIL به عنوان یک پیش شرط برای انجام امتحانات سطح دیگر عمل می کند. این امر افراد را قادر می سازد که مسیر شغلی خود را در حرفه فناوری اطلاعات آغاز کنند.

شروع به کار با ITIL

چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) متشکل از پنج مرحله به عنوان بخشی از چرخه عمر سرویس است. هر مرحله شامل مجموعه ای از فرآیندها یا توابع است که با ساختار IT سازمان سازگار است. شرکت ها تعدادی از این فرایندها را که برای تیم هایشان مناسب هستند، اتخاذ می کنند. از این رو ITIL از لحاظ پذیرش انعطاف پذیر است. مراحل چرخه حیات سرویس ITIL به شرح زیر است :

 • استراتژی خدمات

سازمانها را برای تنظیم اهداف تجاری و ایجاد یک استراتژی برای رعایت الزامات و اولویت های مشتری تسهیل می کند.

 • طراحی خدمات

شامل طراحی فرآیندها و توابع است. این شامل طراحی فرآیندهای مدیریت خدمات، فن آوری، زیرساخت ها و محصولات می شود.

 • انتقال خدمات

تمرکز بر حفظ وضعیت فعلی خدمات در حالی که اعمال تغییرات سازمانی جدید به اجرا در آمده باشد . این تضمین می کند که ریسک و تاثیر در کنترل هستند به طوری که هیچ وقفه ای برای هر گونه خدمات در حال انجام وجود ندارد.

 • عملیات سرویس

عملیات سرویس، تضمین می کند که کارهای عملی روزانه به صورت یکپارچه و مسئول نظارت بر زیرساخت ها و خدمات مرتبط با برنامه است. این امر کسب و کار را قادر می سازد تا نیازها و اولویت های مشتری را برآورده کند

 • بهبود مستمر خدمات

این بخشی از بررسی کیفیت است که به منظور بهبود مستمر فرایندها به شیوه ای افزایش می یابد. این اتفاق در طول چرخه عمر سرویس می افتد.

مفاهیم کلیدی ITIL

چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) متشکل از پنج مرحله به عنوان بخشی از چرخه عمر سرویس است. هر مرحله شامل مجموعه ای از فرآیندها یا توابع است که با ساختار سازمان IT سازگار است. شرکت ها تعدادی از این فرایندها را که برای تیم هایشان مناسب هستند، اتخاذ می کنند. از این رو ITIL از لحاظ پذیرش انعطاف پذیر است. مراحل چرخه حیات سرویس ITIL به شرح زیر است :

 • مدیریت تغییر ITIL

مراکز کسب و کارها پروژه ها یا برنامه های جدید را به صورت روز به روز اجرا می کنند. مهم است قبل از انجام فعالیت های برنامه ریزی شده، ریسک و تاثیر را تحلیل کنید. بر اساس ریسک و تأثیر، تأییدات تغییر از جمله تمام ذینفعان مرتبط برنامه ریزی شده است. مدیریت تغییرات هر جزء تغییراتی را که برای ردیابی و ممیزی بهتر مورد نیاز است، ثبت می کند. مدیریت تغییر برای یک سازمان ضروری است تا به طور مؤثر پیاده سازی های جدید بدون هیچ گونه خرابی اجرا شود. بررسی پیاده سازی پست برای کنترل همه چیز انجام می شود.

 • ITIL مدیریت حوادث

صاحبان کسب و کار انتظار دارند عملیات کسب و کار بدون هر گونه اختلال باشد . با این حال، در واقع این یک چالش برای دستیابی به اجزای زیربنایی و برنامه های کاربردی پیچیده موجود است. رویکرد پیشگیرانه به مدیریت حوادث، تیکت های بیش از حد را حذف می کند و وقوع حادثه عمده را نیز حذف می کند. اتوماسیون دسته بندی و تقسیم تیکت را دسته بندی می کند تا کارکنان سرویس دهی بر فعالیت های اولویت بالاتری تمرکز کنند. مدیریت بحران چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) در ارتباط نزدیکی با بانک اطلاعات مدیریت پیکربندی، CMDB برای اتصال دارایی مربوط به حادثه کار می کند.

 • ITIL مدیریت مشاغل

مسائل تکراری توسط تیم مدیریت مشکل برای تجزیه و تحلیل علت ریشه و پیدا کردن رفع دائمی انجام می شود. یک مدیر ، تجزیه و تحلیل علت ریشه را انجام می دهد و راه حل موقت را پیشنهاد می کند تا راه حل دائمی مستقر شود. مدیریت بسیاری از مشکلات پیشگیرانه توسط بسیاری از سازمان ها برای جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از عدم دسترسی های عمده و اطمینان از دسترسی به خدمات صورت پذیرفته است. توصیه می شود که تفاوت بین مدیریت حوادث و مشکلات را برای مشخص کردن نقش ها و مسئولیت ها مشخص کنید.

ITIL Vs ITSM

ITSM و ITIL متقابلا منحصر به فرد نیستند. ITSM تعریف می کند که چگونه خدمات IT به طور موثر مدیریت می شود و ارزش افزوده را به مشتریان می دهد. سازمان ها ممکن است متوجه شوند که آنها ITSM را انجام می دهند اما هر زمان که سیستم های فناوری اطلاعات و زیرساخت های IT وجود دارد، ITSM اجتناب ناپذیر است. ITIL سازمان ها را قادر می سازد تا ITSM کارآمد را به دست آورند. ITIL یک چارچوب با مجموعه ای از بهترین شیوه هایی است که توسط کسب و کارها و افراد برای تحول کسب و کار و فناوری استراتژیک به کار گرفته می شود. ITIL راه هایی برای بهبود و بهینه سازی منابع به منظور ارائه ارزش واقعی به مشتریان پیشنهاد می دهد .

پیاده سازی ITIL – چک لیست

ITIL مدیریت پروژه برای پیاده سازی در سراسر سازمان نیست و رویکرد های یک اندازه مناسب است. بسته به نیازهای کسب و کار، ITIL می تواند به راحتی سفارشی شود و به راحتی قابل قبول باشد.

 • درک اهداف ITIL

اول و مهمتر از همه، درک مشکلاتی هست که در حال تلاش برای پیاده سازی اهداف ITIL هستید. مهم است که اهداف کسب و کار را با اهداف ITIL مرتبط کنید. بنابراین، درک مزایایی که چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) باید ارائه دهد و اولویت های مشتری را تمرکز کند در اولویت اول قرار می گیرد . ارزش ITIL را به همه سرپرستان تعریف کنید تا آگاهی از ITIL در سراسر سازمان وجود داشته باشد. برای صدور گواهینامه ITIL امتحان کنید زیرا این امکان را برای افراد و شرکت ها فراهم می کند تا در ITIL مهارت کسب کنند. ITIL قصد دارد ارزش افزوده واقعی خود را به سرمایه گذاری فناوری اطلاعات خود و نظارت بر زیرساخت ها و عملیات، I & O را هدف قرار دهد.

 • تجزیه و تحلیل بلوغ روند فعلی

قبل از اجرای چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL )، بلوغ فرایند فعلی را تجزیه و تحلیل کنید تا مناطق بهبود روند را شناسایی کنید. ما ممکن است بعضی از شیوه های ITIL را انجام دهیم و بنابراین برای شناخت فرآیندهای موجود این امر ضروری است . بر اساس اولویت های کسب و کار، با اتخاذ فرآیندهای ITIL مناسب ، شکاف را متوقف کنید . ارزیابی روند بلوغ باید برای دستیابی به نتایج مطلوب واقع بینانه باشد.

 • تعریف فرآیند ITIL و مالک پروسه

مشتریان همیشه مهمتر از توانایی های فرآیند و فن آوری هستند بنابراین شناسایی نقش و مسئولیت مالک پروسه بسیار مهم است . موفقیت ITIL بستگی زیادی به نگرش کارکنان و مهارت های نرم افزاری در کنار مهارت های فنی دارد.  چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) تقاضای همکاری زیادی در میان توابع مختلف دارد و بنابراین مهارت های کاربران قبل از استخدام نمایندگان سرویس های خدماتی مهم است.

 • شروع کوچک

چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) شرکت ها را مجبور به اجرای تمام 26 فرآیند نمی کند، در حالی که توصیه می شود که از پروسه های لازم مانند مدیریت حادثه، مدیریت دانش و حرکت به فرایندهای دیگر پس از موفقیت اولیه شروع شود. در مورد چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ( ITIL ) به تمام ذینفعان مرتبط و قابلیت های فرایند صحبت کنید.

 • بررسی و بهبود

بهبود مستمر خدمات CSI از نظر عملیاتی ضروری است چرا که بازبینی بلوغ روند فعلی به شناسایی شکاف فرآیند ها کمک می کند. یک پروژه هنگامی مداوم می شود که در سراسر آن بررسی و بهبود موثر اعمال شده باشد و همچنین در تطبیق اهداف کسب و کار با اهداف ITIL کمک کند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه شش
پروژه پنج
پروژه چهار
پروژه سه
پروژه دو
پروژه یک

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل