• فارسی
  • English

بهترین مرجع آموزش حفظ امنیت اینستاگرام در ایران

چرا باید در راستای آموزش حفظ امنیت اینستاگرام گام موثری برداریم ؟ رسانه های اجتماعی محبوب در دنیا همانند اینستاگرام دارای میلیاردها کاربر هستند که روزانه در حال افزایش می باشد . در حالی که باور عموم بر این بود که این شبکه ها صرفا جهت برقراری ارتباط و و به اشتراک گذاری تصاویر و فایل های متفاوتی بوده ، اما واقعیت امر نشان داد که شبکه های اجتماعی مدرن مخصوصا اینستاگرام پای در عرصه کسب و کارهای آنلاین گذاشت که جای پای ویژه ایی را میان عموم مردم باز کرد تا جایی که شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ از این رسانه در حوزه تبلیغات و فروش کالا و خدمات به اهداف بالایی رسیدند .

با توجه به جنبه چند منظوره رسانه های اجتماعی، آنها به عنوان یک ابزار ارزشمند تبدیل شده اند که به طور متوسط ​​هر فرد روزانه حدود 116 دقیقه از زمان خود را صرف این رسانه ها میکند . از آنجا که شبکه ها و رسانه ای اجتماعی همه جا در دسترس هستند و با تعداد زیادی  از برنامه های کاربردی در گوشی ها و دستگاه های دیگر مرتبط می شوند ، برقراری امنیت برای آنها بسیار حائز اهمیت می باشد .  اکثر مردم در هنگام دسترسی به سایت های شبکه های اجتماعی تمایل به حفظ حریم خصوصی خود را دارند اما اطلاعات دقیقی از معماری امنیت ندارند .

در رسانه های اجتماعی، حساب Instagram با خطر استفاده از اطلاعات شخصی زیادی همراه است و حفظ امنیت اینستاگرام منوط به داشتن دانش کافی در حوزه امنیت می باشد . در این راستا ، متخصصان امنیتی شرکت ایران سایبر جهت برقراری و حفظ امنیت اینستاگرام و مشاوره های سطح بالا با راهنمایی های آسان ،  راه برقراری امنیت در این شبکه اجتماعی محبوب را هموار کرده اند .

در راستای آموزش حفظ امنیت اینستاگرام تعدادی از ویژگی های مورد نیاز برای ایمن سازی حساب کاربری را معرفی میکنیم و به چند مورد از آنها اشاره می کنیم . برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با متخصصان امنیتی شرکت ایران سایبر تماس حاصل کنید .

چه زمانی ما می گوییم که یک حساب Instagram امن است؟

  • محافظت از اطلاعات شخصی (To protect personal information) – جهت حفظ امنیت اینستاگرام ، اطلاعات شخصی شما به معنای یک حریم خصوصی است و نباید در وهله اول در Instagram قرار گیرد . متأسفانه گاهی اوقات اکثریت کاربران داده های شخصی و خصوصی را در Instagram به اشتراک می گذارند و این روش صحیحی نیست
  • جلوگیری از سرقت عکس (To avoid picture stealing) – مهمترین موردی که یک کاربر می خواهد در حساب کاربری خود داشته باشد این است که محصولات خود در Instagram توسط مشتریان خریداری شود و در این رسانه اجتماعی کاملا مطرح شود بنابر این جلوگیری از سرقت عکس های خود را با تأمین حساب کاربری Instagram امری مهم و حیاطی است .
  • جلوگیری از حملات فیشینگ (To avoid phishing attacks) – Instagram یک زمین فیشینگ خوب برای مهاجمان است. برخی از مهاجمان به عنوان دوستان شما در روابط کسب کار و یا روابط اجتماعی خود را مطرح می کنند اما در کل همه مهاجمان اقدام به جمع آوری اطلاعات میکنند تا بعدها در حملات فیشینگ هدف قرار می گیرند،
  • جلوگیری از جرایم سرقت هویت (To avoid Identity theft crimes) – سرقت جرایم هویتی شامل افرادی است که شما را در جرم مالی جرایم کامپیوتری یا با استفاده از حساب هک شده خود و یا ایجاد یک حساب تکثیر که تمام اطلاعات شما را دارند، جعل کرده است.

در ادامه تعدادی از ویژگی های مورد نیاز جهت آموزش حفظ امنیت اینستاگرام را معرفی میکنیم
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شرکت ایران سایبر تماس بگیرید – تلفن: (021) 88542696

فعال کردن تایید اعتبار دو مرحله ایی Two-Factor :

تایید اعتبار دو مرحله ایی به طور بالقوه از هک شدن حساب کاربری جلوگیری می کند این فرآیند یک امر ضروری است و باعث می شود پس از وارد کردن گذرواژه و  ورود به فرم دوم عملیات احراز هویت صورت پذیرد بنابراین حتی اگر یک هکر رمز عبور را داشته باشد، نمی تواند به حساب شما دسترسی پیدا کند.

برای تنظیم آن، به Settings > Two-Factor Authentication بروید و کد امنیتی را وارد کنید. این به شما نیاز خواهد داشت هر بار که وارد حساب کاربری خود می شوید یک کد ارسال شده به تلفن خود را وارد کنید.

همچنین در آینده اینستاگرام پشتیبانی از برنامه های تأیید کننده را اضافه می کند. در حال حاضر، برای استفاده از این ویژگی، شماره تلفن شما باید به حساب کاربری شما متصل شود. اما اگر تلفن شما متصل نیست و نمی تواند یک کد امنیتی SMS دریافت کند ، در اینجا کدهای پشتیبان را وارد کنید.

به Settings > Two-Factor Authentication > Get Backup Codes بروید و از یکی از کدهای نمایش داده شده برای ورود به سیستم استفاده کنید.

 

امنیت در اینستاگرام

 

کنترل اشخاصی که عکس های شما را در Instagram می بینند

هنگامی که در Instagram یک کاربری ایجاد می کنید ، هر کاربر دیگری که روی این پلتفرم باشد می تواند به طور پیش فرض عکس ها و ویدیوهای شما را ببیند. اگر فقط میخواهید با افرادی که در حقیقت می شناسید ارتباط برقرار کنید، از طریق Settings > Account Privacy و تنظیم حساب خصوصی ، حسابتان را به صورت خصوصی تنظیم کنید.

وقتی حساب شما خصوصی است، قبل از اینکه بتوانید عکسها یا ویدیوهای خود را ببینید، باید follower های جدید را تأیید کنید . follower های تایید شده تنها قادر خواهند بود پست های شما را از طریق جستجو پیدا کنند ، پست های مورد علاقه شما را ببینند و پیام های مستقیم به شما ارسال کنند . با یک حساب خصوصی، گوگل نیز هیچ یک از عکس های شما را به جستجوی تصویر Google نشان نمی دهد .

 

امنیت در شبکه های اجتماعی

 

غیر فعال کردن وضعیت فعالیت ها – Disable Activity Status

اینستاگرام دارای یک ویژگی است و به کاربران اجازه می دهد زمانی که به طور فعال از برنامه استفاده می کنند دوستان آنها توسط یک نقطه سبز کوچک کنار تصویر متوجه حضور آنها در اینترنت باشند . این برای کاربرانی است که وقتی به اینترنت میروند به دوستان خود بگویند که به اینترنت متصل هستند و در اینستا حضور فعالی دارند ، اما وقتی می خواهید دوستان خود از وضعیت حضور شما غیر مطلع باشند ، می توانید از Settings > Activity Status آن را خاموش کنید .

 

 

گزارش حسابها – Report Accounts

اگر از طرف شخص خاصی مورد آزاد و اذیت قرار می گیرید یا محتوای نامناسبی را منتشر می کند و با ارزش های شما سازگار نیست می توانید به Instagram گزارش دهید . این کار را می توانید به طور مستقیم از نمایه حساب ، از قسمت کامنتو یا از طریق یک گزارش مفصل انجام دهید . نماد سه نقطه در بالا سمت راست پست Instagram یا پایین سمت راست را ضربه بزنید ، یا فرم گزارش را در وب سایت اینستاگرام پر کنید اگر Instagram متوجه شود که حساب، نظر و یا ویدئو مورد نظر شرایط خدمات خود را نقض می کند ، حساب مربوطه را معلق خواهد کرد .

 

حریم خصوصی اینستاگرام

 

مسدود کردن، خاموش کردن و حذف دنبال کنندگان

گاهی اوقات، کاربران شبکه های اجتماعی مواردی مزاحمت آمیز ارسال می کنند که لزوما از شرایط خدمات Instagram استفاده نمی کنند . برای رفع این مزاحمت ها می توانید تعاملات خود با آنها را با مسدود کردن، رد کردن و یا حذف آنها از لیست دنبال کننده های خود مدیریت کنید. روی نماد سه نقطه ضربه بزنید و تنظیم مورد نظر خود را انتخاب کنید . شما می توانید حساب ها را که توسط Settings > Blocked Accounts و کسانی که از طریق Settings > Muted Accounts غیرفعال کرده اید، مشاهده کرده و مدیریت کنید.

اگر پروفایل خود را در حالت خصوصی اختصاص دهید ، می توانید افراد را از لیست دنبال کننده های خود نیز حذف کنید. برای این کار به لیست دنبال کننده های خود بروید روی نماد سه نقطه کنار نامی که میخواهید حذف کنید ضربه بزنید و حذف را انتخاب کنید.

 

اکانت اینستاگرام

 

کنترل کامنت ها و استوری ها

اینستاگرام به شما امکان کنترل کامل روی افرادی که دسترسی به عکس ها و ویدیوهای شما را دارند و می توانند ارتباط برقرار کنند را می دهد اگر کاربری نظر توهین آمیز برای شما ارسال کند می توانید آن را حذف کنید. برای نوشتن نظر برای یک پست خاص، روی نماد سه نقطه در گوشه سمت راست پست خود ضربه بزنید و روی خاموش کردن نظر دادن کلیک کنید .

گزینه های بیشتر از طریق Settings > Comment Controls در دسترس هستند، جایی که می توانید نظرات مربوط به حساب های خاص را مسدود کنید ، فیلتر ها را برای مخفی کردن نظرات توهین آمیز یا کسانی که از واژه ها و عبارات خاص استفاده می کنند ، تنظیم کنید.

همچنین می توانید جهت حفظ امنیت اینستاگرام کنترل خوبی روی استوری های خود در مواردی که چه اشخاصی می بینند را داشته باشید . در قسمت Settings > Story Controls ، می توانید استوری هایی از حساب های خاص را پنهان کنید همچنین میتوانید ویرایش کنید که چه کسی میتواند پیام خصوصی را به صورت شخصی ارسال کند یا DM ها را خاموش کند. و در پایین صفحه، تعیین کنید که آیا دنبال کنندگان شما مجاز به اشتراک گذاری عکس ها و ویدیوهای شما باشند یا نه.

 

روش های امنیت در اینستاگرام

 

مدیریت عکسها در اینستاگرام در راستای حفظ امنیت اینستاگرام

پروفایل Instagram شما دارای دو حوزه عمده ای است که تصاویر شما را نشان می دهد : تصاویری که پست می کنید و عکس هایی که در آن شما برچسب گذاری شده اید . اگر حساب شما باز است ، هر کسی می تواند عکسهایی را که شما در آن دیده اید را بررسی کند، اما شما می توانید کنترل کنید که عکس ها توسط خودتان بدون برچسب یا حذف آنها از نمایه تان نمایش داده شوند.

برای غیرفعال کردن، به پست مربوطه بروید و یا روی عکس ضربه بزنید و سپس نام کاربری خود را انتخاب کنید یا نماد سه نقطه را انتخاب کرده و روی گزینه های عکس ضربه بزنید . در پنجره پاپ آپ ، Options > Remove Me From Post را کلیک کنید . در اینجا شما همچنین می توانید انتخاب کنید که آیا این عکس را در بخش عکس های tagged نمایه خود نشان می دهد یا خیر. برای مخفی کردن عکس خود از یک آلبوم طبق شکل عمل کنید .

 

چگونه در اینستاگرام هک نشویم

 

گزینه های پرداخت امن

یکی از راه های ایجاد درآمد ، فروش تبلیغات است که در حال حاضر شامل گزینه هایی برای خرید مواردی به طور مستقیم از پست ها یا استوری ها است . با این حال، برای تکمیل خرید باید شماره کارت اعتباری خود را تحویل دهید. اگر اطلاعات کارت اعتباری خود را در Instagram انتخاب کنید ، باید یک پین را فعال کنید تا از دسترسی افراد غیرمجاز جلوگیری شود . به Settings > Payments بروید و یک کد چهار رقمی را وارد کنید و روی دکمه Security کلیک کنید . پس از آن، هر بار که تصمیم به استفاده از اطلاعات کارت مرتبط خود را دارید، باید این کد را وارد کنید.

 

امنیت و اینستاگرام

 

لغو دسترسی به برنامه های شخص ثالث (Third-Party)

برنامه های زیادی در قالب Third-Party به Instagram متصل می شوند اما در واقع با این سرویس ارتباط ندارند. در حالی که اغلب آنها بی ضرر هستند ، می توانند حریم خصوصی شما را به خطر بیندازند. سرویس های مانند Webstagram، Gramfeed، Instagreat، InstaGallery، InstaView، Flipboard، Statigram، Followgram و Cityowls که توسط Google نمایه می شوند، این بدین معنی است که تصاویر شما می توانند در جستجوی تصاویر Google نشان داده شوند.

برای یک نفوذگر پیدا کردن شما در جستجوی گوگل کار راحتی باشد و همچنین می توانند بعنوان ابزار دیگری برای دسترسی نفوذگران به حساب شما استفاده کنند . برای جلوگیری از این دسترسی به برنامه های متفرقه یا Third-Party ، به منوی تنظیمات، روی نماد چرخدنده در نمایه حساب خود کلیک کنید ، برنامه های مجاز را کلیک کنید و هر چیزی که نمی خواهید را حذف کنید .

 

تحکیم امنیت در اینستاگرام

 

گروه متخصصان و مشاوران امنیتی ایران سایبر در تلاش برای بهبود روند کار با شبکه های اجتماعی هستند و راه کارهایی برای حفظ امنیت اینستاگرام دارند . با این حال باید در نظر داشته باشید که مطالب گفته شده صرفا توصیه هایی بیش نیست و جهت حفظ امنیت اینستاگرام و اکانت های کاربری مخصوصا صاحبان کسب و کارهای آنلاین می باشد .

نکاتی برای حفظ امنیت اینستاگرام و حساب کاربری 

استفاده از یک رمز عبور قوی جهت حفظ امنیت اینستاگرام :

رمز عبور قوی اولین خط دفاع شما در برابر کلاهبرداران اینترنتی است. اجتناب از استفاده از کلمه عبور احتمالی آشکار مانند 123456، نام کاربری، رمز عبور و سایر رمزهای عبور معمول استفاده شده می تواند تحکیم امنیت خوبی را در بر داشته باشد . این فرآیند امن می تواند با استفاده از ترکیبی از حروف ، اعداد ، و کلید های ویژه کلمات عبور قوی و منحصر به فردی را همراه داشته باشد .

استفاده از مدیر رمز عبور:

 استفاده از یک برنامه مدیریت رمز عبور مانند LastPass یا فرآیند های مشابه یک راه هوشمند برای محافظت از حساب کاربری Instagram خود است. یک مدیرت رمز عبور مناسب به شما کمک خواهد کرد یک رمز عبور قوی ایجاد کنید همچنین به شما یادآوری می کنیم که به طور منظم گذرواژه هایتان را تغییر داده و بدون نیاز به رمزهای عبور فراموش شده بازیابی کنید.

اطمینان از اینکه ایمیل اصلی شما امن است :

ساده ترین راه برای هک شدن حساب رسانه های اجتماعی شخصی، ابتدا هک کردن آدرس ایمیل اصلی می باشد و سپس هک کردن حساب های دیگر مرتبط با آن مانند اینستاگرام را در بر خواهد داشت .  اطمینان حاصل کنید که حساب ایمیل اصلی شما با فرآیند تأیید اعتبار 2 عامل (Two-Factor) تأمین می شود. به یاد داشته باشید که در بالا ذکر شده، از یک رمز ترکیبی قوی (ترکیبی از کلمات، اعداد و کاراکترهای خاص / نماد) استفاده کنید.

برای حفظ امنیت اینستاگرام از Instagram خارج شوید :

گاهی اوقات ممکن است وسوسه شود Instagram خود را با استفاده از رایانه دوست خود و یا استفاده از یک کامپیوتر مشترک در مدرسه یا در محل کار به روز کنید. به خاطر داشته باشید که از حساب کاربری Instagram خود خارج شوید و رمز عبور خود را در مرورگر ذخیره نکنید.

اجتناب از برنامه های Instagram شخص ثالث جهت حفظ امنیت اینستاگرام :

اگر چه برنامه Instagram شخص ثالث ویژگی های عالی ارائه می دهد که به برنامه Instagram رسمی برای آندروید و آیفون ها بستگی دارد. اکثر برنامه های شخص ثالث با آسیب پذیری های متعددی که خطر امنیت حساب کاربری خود را در معرض خطر قرار می دهند، مضر است. برخی از برنامه های شخص ثالث نیز اطلاعات شخصی بی حد و حصر شخصی را جمع آوری می کنند که به حفظ حریم خصوصی شما در اینترنت آسیب می رساند.

دسترسی برنامه های شخص ثالث را به Instagram ممنوع کنید :

برخی از برنامه های شخص ثالث درخواست اجازه برای دسترسی به اینستاگرام را دارند . برای دسترسی به حساب کاربری اینستاگرام این برنامه ها را ممنوع کنید مگر اینکه بسیار ضروری باشد. برخی از آنها دارای آسیب پذیری هایی هستند که امنیت حساب اینستاگرام شما را به خطر می اندازد.

برای حفظ امنیت اینستاگرام اطلاعات شخصی را حفظ کنید :

اطلاعاتی نظیر شماره تلفن همراه ، آدرس خانه ، امنیت اجتماعی و جزئیات شغلی به معنای اشتراک در سایتهای عمومی نیست . از دادن اطلاعات بیش از حد خصوصی در نمایه خود اجتناب کنید . چنین اطلاعاتی میتواند در حملات فیشینگ یا جرایم سرقت هویت استفاده شود.

مسدود کردن دنبال کنندگان مشکوک که نمی شناسید :

ظاهرا، اکثریت کاربران تمامی دنبال کنندگان اینستاگرام خود را به سختی می شناسند بنابراین مراقب باشید و کاربرانی را که نمیشناسید یا احراض هویت آنان برای شما تقریبا غیر ممکن است را مسدود کنید .

پیکربندی تنظیمات حریم خصوصی :

Instagram دارای سفارشی سازی قدرتمند است که شما را قادر به کنترل حریم خصوصی شما در سایت می کند. تنظیمات حریم خصوصی خود را اعمال کنید تا بتوانید میزان اطلاعات شخصی را که مدد نظر دارید به اشتراک گذاشته شود .

اجتناب از کلیک کردن URL های کوتاه جهت حفظ امنیت اینستاگرام :

برخی از URL های کوتاه شده با نرم افزارهای مخرب طراحی شده اند تا اعتبار ورود شما را سرقت کنند . اطمینان حاصل کنید که محتویات URL را با استفاده از ابزارهایی مانند Checker shortURL قبل از کلیک روی لینک بررسی کنید.

هرگز مکان خود را نشان ندهید :

راه هوشمند برای جلوگیری از آسیب دیدن اینستاگرام این است که ویژگی مکانی را خاموش کنید . اجتناب از ذکر اینکه در آن عکس را گرفته اید و اجازه ندهید اینستاگرام از موقعیت شما بر روی عکس ها استفاده کند . همچنین عکس هایی را که حاوی اطلاعاتی از قبیل آدرس خیابانی در آن مشخص است و می تواند برای یافتن موقعیت واقعی استفاده شود را آپلود نکنید .

به صورت دستی همه نشانکهای عکس را تأیید کنید :

تصور کنید که در یک عکسی برچسب زده اید که نمی خواهید خانواده یا دوستان خود آن را ببینید. با تنظیم گزینه های برچسب گذاری Instagram خود در چنین شرایطی اجتناب کنید تا فرصتی برای تأیید تمام برچسب زدن عکس به صورت دستی داشته باشید . به Instagram بروید و بر روی عکس مربوطه دسترسی پیدا کنید سپس بر روی دکمه منو کلیک کنید و گزینه add photos manually را به صورت دستی اضافه کنید .

به طور خلاصه ، محافظت از حساب اینستاگرام با داشتن یک رمز عبور قوی و از همه مهمتر حفظ اطلاعات خصوصی آغاز می شود و همانطور که ما همیشه گفته ایم ، وب یک مکان بالقوه خطرناک است و نهایی ترین مکان برای هر نفوذگر با اطلاعات خصوصی شما است . آسیب پذیری در وب اجتناب ناپذیر است ، اما اغلب آنها از طریق اشتباهات بی دقت کاربران پدیدار می شوند که این امر مهم می تواند با فراگرفتن علوم امنیت اجتناب شود .

در این مقاله ما چند نکته عملی را مورد بحث قرار داده ایم که می تواند بیش از نیمی از مشکلات امنیتی را در Instagram حل کند . لطفا در بخش نظرات سوالات خود را به ما اطلاع دهید  .

همچنین درباره نحوه حفظ امنیت اینستاگرام و حریم خصوصی خود در وبسایت ها و شبکه های اجتماعی میتوانید با متخصصان امنیت ایران سایبر تماس حاصل فرمایید .

Instagram on WikiPedia

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه شش
پروژه پنج
پروژه چهار
پروژه سه
پروژه دو
پروژه یک

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل